Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Promocje
Eyemazing (Eyemazing Susan)
Eyemazing (Eyemazing Susan)
260,00 zł 190,00 zł
szt.
Jackie Nickerson – Faith
Jackie Nickerson – Faith
129,00 zł 89,00 zł
szt.
James Ellroy – LAPD '53
James Ellroy – LAPD '53
95,00 zł 75,00 zł
szt.
William Klein – ABC
William Klein – ABC
129,00 zł 99,00 zł
szt.
Fazal Sheikh – Moksha
Fazal Sheikh – Moksha
145,00 zł 95,00 zł
szt.
Sam Taylor–Johnson – Birth of a Clown
Sam Taylor–Johnson – Birth of a Clown
90,00 zł 65,00 zł
szt.
Henri Cartier-Bresson, Paul Strand – Mexique
Henri Cartier-Bresson, Paul Strand – Mexique
135,00 zł 89,00 zł
szt.
Candida Höfer - Philadelphia
Candida Höfer - Philadelphia
65,00 zł 50,00 zł
szt.

Facebook Bookyo Bookyo Instagram

regulamin sklepu internetowego

Brassai (PHOTOFILE)

Dostępność: brak towaru
Cena: 45,00 zł 45.00
ilość szt.
dodaj do przechowalni

Opis

Uwielbiał parafrazę Flauberta mówiącą o tym, że życie jest sumą przypadków, a zadaniem artysty jest przekształcenie jej w coś stałego, niezmiennego - przeczytasz we wprowadzeniu do kolejnej części słynnej serii "Photofile" - tym razem poświęconej węgierskiemu fotografowi Brassaï (1899 - 1984). 

Jedność. Esencja. Żaden inny fotograf nie wniknął w strukturę Paryża tak głęboko, jak Brassaï. Sięgnął go jego trzewi, odkrywał i śmiało podążał ścieżką światła oraz cienia. Brał, ale i dawał. Inspirację czerpał z dziennych i nocnych włóczęg, zanurzając się często tam, dokąd rzadko kto miał odwagę. Fascynowało piękno na równi ze szpetotą. Ulica, barowe życie, klimat Sekwany i człowiek - zwyczajni paryżanie obok wielkiej sztuki. Bo Paryż to miasto przenikających się niezwyczajnych zwyczajności. W Paryżu Brassaï fotografował czołowe postaci swoich czasów, wśród których znaleźli się Salvador Dali, Tomasz Mann, Matisse, Jean - Paul Sartre, Pablo Picasso czy Henry Miller, który nazywał go "żywym okiem". Jednak jako fotograf wysyłany był również do innych zakątków, w tym Hiszpanii czy Istambułu.

"Photofile" Brassaï to migawki z Paryża. Zbiór wspaniałych fotografii obejmujących portrety mistrzów sztuki, zamrożone momenty, np. pocałunek, klimat nocnego miasta. Paryż przedwojnia i w szacie powojennej. Całość wzbogacono o kilka obrazów z Istambułu, Monako i Madrytu.

Gyula Halász urodził się w Braszowie. Dzięki ojcu - profesorowi literatury francuskiej na Uniwersytecie Brasso - od najmłodszych lat miał styczność z kulturą i sztuką Francji (Paryż odwiedził pierwszy raz już w wieku 5 lat). Kształcił się w Budapeszcie i Berlinie, marząc jednocześnie o powrocie do miasta sztuki. W 1924 roku udało się i Halasz przeprowadził się tam na stałe, przyjmując rok później przydomek Brassai - od nazwy rodzinnego miasta. Zabawny, kulturalny, ale i zwyczajnie ludzki, szybko zjednywał sobie ludzi. Miał bez wątpienia dar rozumienia wielkiej sztuki - sam zresztą, obok fotografii, zajmował się pisarstwem, malarstwem i rzeźbą. 

Cała seria "Photofile" została nagrodzona pierwszą roczną nagrodą za wybitne książki fotograficzne przez Międzynarodowe Centrum Fotografii w Nowym Jorku. Wydanie kieszonkowe. Z tej serii mamy również Edwarda Steichena.

Dane techniczne

Liczba stron 144
Wymiary 12.5 x 19 cm
Nr ISBN 9780500410646
Język angielski
Rok wydania 1990
Wydawnictwo Thames & Hudson

Produkty powiązane

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl